Tok Tutan Mucize Besinler

Merhabalar, sizler için tok tutan besinleri derledik.Şimdi gelin bakalım onlar neymiş

1. Yulaf Ezmesi :Çoğu kişinin tercihi yulaf, diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla suda çözünebilir lif (Betaglukan) içerir. İçerdiği lifler sayesinde midede fazla yer kapladığı için tokluk hissini artırır, kan şekerinizi kontrol altında tutar.

2.yumurta: yumurtanın doymuş yağ içeriği düşüktür ve yağ içeriğinin %64’ünü doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu özelliği sayesinde kolesterolü yükseltmez. Yavaş sindirildiği için tok tutan besinlerden biridir. Yapılan araştırmalar yumurta içeren kahvaltının iştah artırıcı bir hormon olan ghrelinin azalmasını sağladığını ve daha uzun süre tokluk sağladığını söylüyor.

3.hurma: hurmanın lif oranı çok yüksektir.100 gramında 3.5 gram lif içerir.Hurmanın içerdiği diyet lifleri mide boşalmasını geciktirerek tokluk hissinin de uzamasına yardımcı olur.Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
4.yağlı tohumlar:Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar  içerdikleri faydalı yağ asitleri ve dengeli protein yapıları ile tok tutucu özelliğe sahiplerdir.
5.Haşlanmış patates: patates, lif içeriği sayesinde tokluk hissine katkı sağlayarak sindirim sistemini destekler böylelikle tok tutucu özellik gösterir.Tüketirken, kan şekerini hızlı yükseltmemek açısından soğuyunca yenilmesi tavsiye edilir.
6.süt,yoğurt,peynir: Dengeli,kaliteli yağ ve protein içerikleriyle tok tutmaya yardımcıdır.
7.zeytin:İçeriğindeki mineraller ve vitaminler sayesinde tok tutmaya yardımcıdır.

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru sor
Merhaba.
Diyet programlarımız hakkında bilgi almak istermisiniz?