Monosodyum Glutamat MSG Sağlıklı Mı?

Bugün sizlere Monosodyum gluamata hakkında bilgi vermek istedik??Monosodyum glutamat(MSG) yaygın şekilde gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Monosodyum glutamat esansiyel olmayan bir amino asit olan glutamik asitin sodyum tuzudur.
✨Baştan çin ve japon mutfakları olmak üzere, Türkiye de dahil bir çok ülkdede ‘’hazır gıdalarda’’ yaygın olarak kullanılmaktadır.
✨MSG; bazı katkı yağlarda, tüm cips çeşitlerinde, hazır çorbalarda, et sularında, işlenmiş kırmızı et, balık ve tavuklarda, soslarda, mayonezlerde, renkli yoğurtlarda, baharat karışımlarında olmak üzere bir çok gıda ürününde karşımıza çıkmaktadır.
✨MSG, tükürük salgısını artırarak gıdanın lezzet özelliklerini güçlendirmekte, daha sık ve hızlı yeme isteği uyandırmaktadır.
Lezzetlendirici olarak kullanıldığında baş ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, yüzde kızarıklık, terlemeye ve ödeme neden olduğu bilinmektede…
✨İleri yaşlarda kullanımı kısırlık, obezite, büyüme bozukluğu, epilepsi, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara neden olduğu öne sürülmekte.
✨Obezite ile ilgili komplikasyonlara yol açtığı ve biyokimyasal parametreleri etkilediği belirtilmektedir. Ayrıca bu katkı çocuk besinlerinde kullanılmamalı ve yüksek tansiyonu olan bireylerin bu katkı maddesinden uzak durması gerekmektedir.

#diyetlistesi #diyetisyen #diyetisyentavsiyesi #sağlıklıbeslenme #ankaradiyetisyen #onlinediyet #diyetgramclinic

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru sor
Merhaba.
Diyet programlarımız hakkında bilgi almak istermisiniz?